Kategoria

Internet


sty 13 2015 Komputer i jego elementy pasywnego chłodzenia...
Komentarze: 1

Niemniej, iż bardzo często zamierzamy na zakup pecetów mobilnych, to w naszych domkach non stop wziętością cieszą się blaszaki stacjonarne, przysparzające znacznie ogromniejsze możliwości - są nie tylko tańsze, przysparzają większą możliwość przeróbek modułów, lecz zarówno mogą być raczej bezdźwięczne! Pasywnie chłodzony PC zaprojektowany i opisany został na blogu http://grzegorzdeuter.pl/jak-zbudowac-pasywny-komputer-obliczeniowy-czesc-1/

Czy każdy może mieć bezgłośny komputer PC i z jakimi kosztami się to zespala? Na pewno na samym wejściu należy wtrącić, że są dwie metody chłodzenia modułów - pierwszą są aktywne wentylatory, które są decydującym zarzewiem zgiełku, drugą zaś są wszelkiego gatunku radiatory. To istotnie komputer chłodzony pasywnie może być najspokojniejszą jednostką, bo poszczególny hałas będzie wydobywał się z samych komponentów, takich jak napędu CD, czy dysku twardego (rozwiązaniem może być jednak zagospodarowanie dysku SSD).

Komputer bez wentylatorów zapewnia ciszę

Należałoby pamiętać o tym, iż pasywny komputer PC, czyli komputer bez wentylatorów potrzebuje odpowiednio przewiewnej obudowy, która umożliwi sposobne odprowadzanie ciepła z jej wnętrza. Zdawać się może, iż pasywnie chłodzony komputer to jedynie "słabe" składniki, które poprzez niewielką moc obliczeniową nie generują dużych ilości ciepła do środowiska.

Nic bardziej mylnego! Dziś moduły komputerowe są składane w taki sposób, żeby były jak najbardziej sprawne i wyczerpywały jak najmniej żywości - stąd doniosła jest tylko wielkość radiatora (i jego sama budowa) - wytwórcy kart graficznych, czy procesorów sami dostarczają nam nadzwyczaj nierzadko wybór przy zakupie - czy chcemy dostać element schładzany biernie, czy aktywnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na pewno w czas użytkowania danej jednostki zmienić sposób jej chłodzenia!